Postup při přípravě nového blanketu
<< Klikni pro zobrazení obsahu >> Navigace: Evidence žáků a zaměstnanců, klasifikace, vysvědčení > Vysvědčení > Postup při přípravě nového blanketu |
Připravujeme-li zcela nový blanket, postupujeme následovně.
V nabídce Sestavy volíme Vysvědčení a vložíme nový blanket. Dostaneme se do nabídky tvorby blanketu.
Nejprve zde vstoupíme do Definice palet známek a přiřazení palet případně upravíme. Zajistíme tak převážně správné generování zkušebních textů u položek se známkami.
V Definici proškrtnutí určíme, zda budou názvy předmětů proškrtnuty již v prvním nebo až ve druhém pololetí. Chceme-li proškrtávat kolonky se známkami a názvy předmětů čarami (např. šikmou čarou z rohu do rohu), nastavíme zde pro proškrtnutí prázdný řetězec.
Dále zde definujeme Nastavení typu - Vysvědčení, formulář. Tento parametr má význam při tisku. Je-li nastaven typ vysvědčení, budeme při tisku upozorněni na řadu skutečností:
▪nevejde-li se na blanket nějaká známka
▪u žáka nebyl v tištěném pololetí vyhodnocen prospěch (lze v dialogu tisku potlačit)
▪žák byl hodnocen známkou 5, neklasifikován atd. (lze rovněž potlačit v dialogu tisku).
▪....
S nastavením typ formulář nejsou při tisku žádná varování.
Editace přední (či zadní) strany
Zde spustíme Průvodce nastavením blanketu, nebo provedeme následující tři kroky odděleně jeden po druhém:
▪v nabídce Blanket - Podklad načteme BMP soubor jako podklad.
▪v nabídce Blanket - Počátek souřadnic určíme stiskem levého tlačítka myši počátek soustavy souřadné, v níž budou udávány souřadnice každé položky. Počátek souřadnic umísťujeme zpravidla vlevo nahoře, při ladění s podkladem nemá větší význam. Při ladění bez podkladu oceníme, že si můžeme během práce počátek kdykoli přemístit na místo, dokud se nám budou snadno počítat souřadnice nových položek.
▪v nabídce Systém - Rozměry sdělujeme systému skutečné rozměry blanketu, který máme jako podklad. Přesněji řečeno koeficient přepočtu obrazovkových pixelů na centimetry. Stiskneme a držíme levé tlačítko myši například v levém horním rohu rámečku se známkami. Tahem myši doprava a dolů vyznačíme dostatečně velký obdélník (čím větší, tím přesnější bude zadání a následně i tisk), jehož rozměry jsme schopni na skutečném blanketu změřit. Pustíme levé tlačítko myši a do dialogu zapíšeme odpovídající změřené hodnoty.
Dále již umísťujeme na blanket jednotlivě či skupinově objekty.
Při práci doporučujeme občas uložit změny v nabídce Blanket., nebo v Parametrech nastavit automatické ukládání blanketu