Pomocný graf

<< Klikni pro zobrazení obsahu >>

Navigace:  Grafické zpracování klasifikace > Přehled základních pojmů >

Pomocný graf

Okno s pomocným grafem se zobrazí v následujících případech:

Na záložce Rychlé náhledy, když provedeme dvojklik myši na grafu.

Ve Správci dotazů při vyhodnocení nějakého dotazu.

 

Jde o samostatně existující okno, které můžeme přesouvat, měnit jeho velikost atd. Okno zavřeme buď pomocí malého tlačítka nahoře úplně vpravo, nebo stiskem levého tlačítka myši nad grafem. Stiskem pravého tlačítka myši se vlevo objeví nabídka s následujícími volbami:

Úprava grafu - spustí se editace grafu. Upravený graf si zachová nové vlastnosti při každém dalším zobrazení tohoto okna.

Výběr grafu - pomocí této volby můžeme vybrat jako pomocný graf jeden z grafů uložených ve Správci grafů. Opět se pak tento graf použije při každém dalším zobrazení tohoto pomocného okna.

Tisk - objeví se malé okno s parametry tisku grafu, ze kterého zobrazený graf můžeme vytisknout. Pokud v parametrech nezvolíme, že chceme tisknou graf přes celou stránku, velikost grafu na tiskárně bude záviset na velikosti tohoto okna. Čím větší okno roztáhneme, tím větší bude graf vytisknutý na tiskárně.

Export - graf lze exportovat buď do souboru, nebo do schránky. Lze použít dva grafické formáty - BMP a WMF. Pro vložení obrázku do textového editoru je vhodnější formát WMF, který při změně velikosti nedeformuje obrázek grafu.

Konec - uzavře okno podobně jako při stisku levého tlačítka myši, ale s jedním podstatným rozdílem, který se projeví při zobrazení výsledku nějakého dotazu. Pokud je výsledek dotazu rozdělen do více grafů, jsou tyto grafy postupně zobrazovány v tomto pomocném okně. Vždy po zavření jednoho grafu se zobrazí další graf s další částí výsledku. Pokud ale okno uzavřeme touto volbou z menu, ukončí se celá posloupnost zobrazovaných grafů a zbytek grafů se už nezobrazí.