Definice podkladů pro vyhodnocení přijímacích zkoušek
<< Klikni pro zobrazení obsahu >> Navigace: Bakalář - obecný modul pro práci s databankou > Přijímací zkoušky > Definice podkladů pro vyhodnocení přijímacích zkoušek |
Před založením souboru pro zpracování přijímacích zkoušek je vhodné mít rozmyšleno, jaká data ze základní školy a z přijímací zkoušky budeme evidovat a jak budeme přidělovat body za různé položky.
Základní údaje
základní počet bodů - některé školy využívají hodnocení, že od základního počtu bodů (např.200) odečítají body - např. za známku 2 - 3 body, za známku 3 - 10 bodů atd.
body na počet desetinných míst - lze specifikovat počet desetinných míst při výpočtu bodů z původní školy, za přijímací zkoušku a celkového počtu bodů, dále počet desetinných míst při zápisu výsledků přijímací zkoušky.
minimální počet bodů ze zkoušky nutná pro přijetí - nedosáhne-li žák alespoň tohoto počtu bodů (v součtu ze všech položek v přijímací zkoušce -např. písemná práce z mat + písemná práce z ČJ), bude hodnocen jako “neprospěl” (provádí operace NEPROSPEL). Dolní hranici bodů pro přijetí lze též definovat jednotlivě u každého z podkladů z přijímací zkoušky (např. z matematiky alespoň 15 bodů, z ČJ alespoň 10 bodů).
bonifikace žáků se ZPS - je-li zaškrtnuto, bude žákům se změněnou pracovní schopností k výslednému počtu bodů připočteno 0.1 bodu. Aby tato bonifikace měla přesně žádoucí efekt (rozhodne právě a pouze při rovnosti bodů), je třeba body ze ZŠ a zkoušky zaokrouhlovat na celá čísla.
při zápisu skrýt iniciály - v obrazovce zápisu výsledků přijímacích zkoušek nebude uvedeno příjmení a jméno žáka, identifikace bude na základě krycího čísla uloženého v položce CISLO_JED či CISLO_ID. Vyhledávání žáků bude rovněž dle tohoto čísla. Hodnoty položky CISLO_JED i CISLO_ID ze generovat automaticky v nabídce Data, Operace s daty.
počet termínů přijímacích zkoušek - standardně 2 termíny, lze zvýšit
definovat operaci pro žáky přijaté bez zkoušek - bude nadefinována operace, která nahrazuje položku VYSL_P_R kódem "11" (přijat bez přijímacích zkoušek). Podstatné je v dialogu operace, který bude otevřen až po uzavření dialogu s podklady a nadefinování struktury tabulky s žáky, definovat podmínku filtru na žáky, pro něž bude operace provedena (např. BODY_ZS>=50, PRUMER81=1 and PRUMER82=1 and PRUMER91=1,...). Operaci pak provedeme po vyplnění údajů ze základní školy v nabídce Data, Operace s daty.
Akce po nadefinování podkladů
1.Je založen soubor žáků, v jehož struktuře jsou položky s osobními daty žáků a jejich rodičů zákonného zástupce).
2.Je definován soubor SETUP.DBF, v němž jsou nadefinovány standardní indexy a filtry, nabídky a další.
3.Soubor žáků je rozšířen o další položky - podklady ze ZŠ a ZK (základní školy a přijímací zkoušky). Tím rozumíme položky, které budou mít zpravidla vliv na přijetí žáka.
Může se jednat o položky typů:
▪průměrný prospěch (na 2 des. místa) ▪pololetní známka z určitého předmětu či známka z části ZK ▪bodové hodnocení (např. přidělíme určité body žákům za výsledky v olympiádách atd., resp. ZK nebude hodnocena známkou, ale přímo bodově) ▪jiné (znakové položky) např. chceme evidovat znalost jazyků atd. Doporučení: s ohledem na 4. definujeme položky v pořadí, jak je chceme později zapisovat u žáků. |
4.Položky definované v 3. jsou umístěny do obrazovek pro zápis dat. Tyto lze dodatečně modifikovat v nabídce Správce.
5.Jsou nadefinovány operace, které z podkladů ze ZŠ vypočítají hodnotu položky BODY_ZS - (resp. BODY_ZS1, BODY_ZS2, ..-BODY_ZS=BODY_ZS1+BODY_ZS2+..), z podkladů ze ZK položku BODY_ZK (resp. BODY_ZK1, BODY_ZK2,..).
Konečně je nadefinována operace, která vypočte hodnotu položky BODY_CELK jako součet BODY_ZS+BODY_ZK a operace VYSL_P_R.Tyto operace jsou definovány s filtrem na žáky Nepřijaté bez zkoušek. Tyto operace lze samozřejmě modifikovat, rozšiřovat, případně rušit.
6.Jsou upraveny sestavy s výsledkovými listinami - jsou do nich zařazeny položky z vlastní přijímací zkoušky.
Po založení souboru přijímacích zkoušek doporučujeme seznámení se strukturou souboru žáků, rovněž nahlédneme do operací, které byly nadefinovány (v nabídce Data - Operace s daty).
Operace jsou sice prováděny automaticky v obrazovkách zápisu v nabídce Zkoušky (nikoli však např. ve změnách dat v nabídce Data), je však vhodné, aby uživatel věděl, jak vlastně systém přijímací zkoušky vyhodnocuje.
Zdůrazněme ještě jednou, že systém nic nedělá “natvrdo”, vše lze upravit, všechny položky lze editovat v nabídce Data - Změny dat.