Změny v rozvrhu

<< Klikni pro zobrazení obsahu >>

Navigace:  Rozvrh - nový > Konfigurace >

Změny v rozvrhu

Každé vyučovací hodině lze přidělit místnost, ve které výuka proběhne. Učebny můžeme přidělit buď přímo v okamžiku nasazení do rozvrhu, nebo dodatečně ve zvláštním režimu. Vše se provádí v rozvrhu třídy resp. učitele. Můžeme si předem nastavit, jakým způsobem budou místnosti přidělovány a jak nastavit kontrolu přidělení místností.

 

Způsob nasazení

Kontrola přidělení místnosti

 

Způsob nasazení

V nabídce Konfigurace, Způsob nasazení si předvolíme parametry umisťování hodin do místností.

 

 

Automatické přidělování učeben

Můžeme nastavit, aby se přidělování učeben provádělo automaticky , aby nás tato činnost nezdržovala v průběhu tvorby rozvrhu (při generování se učebny přidělují automaticky vždy, nezávisle na nastavení tohoto parametru).

Automatické přidělování by neproběhlo uspokojivě, pokud by v modulu Společné prostředí nebyly definovány množiny nepřípustných místností a uspořádané množiny vhodných (speciálních) učeben pro předměty či jednotlivé hodiny a kdybychom třídám, případně učitelům nepřidělili kmenové učebny.

Program se snaží (nevybereme-li vysloveně zatím neumisťovat) přidělit hodině nejvhodnější učebnu dle nastaveného pořadí. Nejčastější bývá pořadí nastaveno tak, aby v případě, že je volná některá z vhodných (speciálních) učeben, byla výuka nasazena do ní, nejsou-li vhodné učebny definovány nebo není-li žádná z nich volná, přednostně se dále zvolí kmenová učebny dané třídy resp. učitele.

Není-li volná žádná z množiny vhodných místností ani kmenová učebna, je asi nejlepší v daném okamžiku místnost nepřidělit a neumístěné hodiny vyřešit dodatečně ve speciálním režimu Přidělování učeben. Pokud bychom v dialogovém okně zatrhli jinak použít jinou přípustnou, program by zvolil první volnou učebnu. Tato možnost většinou není příliš vhodná.

Stěhují-li se třídy za některými vyučujícími, měli bychom možnost kmenová pro učitele přesunout na první místo, ještě před vhodná pro předmět. Změnu pořadí položek provádíme pomocí šipek.

Po stisku tlačítka  lze nastavit parametry pro kontrolu přidělení učebny (pro automatické generování rozvrhu i pro ruční nasazování).

 

Ruční přidělování učeben

Vedle automatického přidělování místností existuje při ručním nasazování hodin i možnost manuálního výběru vhodné učebny. Tuto možnost volíme zpravidla také v režimu Přidělování místností. Jinak by se po kliknutí na lístek provedlo opět pouze automatické přidělení místnosti dle nastavených parametrů.

Nezatrhneme-li v dialogovém okně Změny v rozvrhu hodin provést automaticky, budeme nuceni potvrdit umístění každé ručně nasazované hodiny. Vždy se zobrazí okno s nabídkou volných i obsazených místností, seřazených podle vhodnosti, odkud vybíráme učebnu podle vlastního uvážení (předvolena bude ta, pro kterou by se systém rozhodl při automatickém umisťování).

 

Kontrola přidělení místnosti

V nabídce Konfigurace, Kontrola přidělení místnosti nastavíme, jaké skutečnosti má program zohlednit při přidělení učebny.

 

 

Vybíráme předměty, kterých se má kontrola týkat:

Vybrat vše - všechny zobrazené předměty budou vybrány.

Zrušit výběr - žádný z předmětů nebude vybrán

Invertovat výběr - budou označeny předměty inverzně proti předchozímu výběru.

 

Přechod mezi budovami

Pokud má škola více budov, můžeme nechat hlídat možnost přechodu žáků a učitelů mezi budovami. Pro správnou funkci je třeba ve Společném prostředí zadat čas pro přechod mezi budovami a přidělit jednotlivé hodiny do budov.

Pro tuto funkci programu nestačí jen definovat vhodné a kmenové učebny. Je třeba explicitně stanovit, ve které budově bude výuka probíhat. Učiníme tak v nabídce Změny v rozvrhu, Přidělit úvazky do budov.

 

Velikost učebny

Dále můžeme nechat kontrolovat, zda se žáci vejdou do učebny (pokud jsou ve Společném prostředí správně zadány údaje o počtu žáků ve skupinách a o velikosti učeben).

 

Přípustnost učebny pro předmět

Nejdůležitější funkcí, nezbytnou zejména pro automatické generování rozvrhu, je hlídání učeben z hlediska přípustnosti pro vyučovací předmět.

Program je schopen v okamžiku nasazení lístku označit barvou kolize hodiny, pro které není k dispozici učebna. Bezkolizní zůstanou hodiny, pro které jsou volné přípustné učebny pro všechny vyučovací hodiny na nasazovaném lístku (vhodná učebna být přitom volná nemusí).

Podstatné je to, zda je volná některá přípustná místnost.

Ve Společném prostředí je proto důležité definovat, že např. pro tělesnou výchovu jsou vhodné tělocvičny a všechny ostatní místnosti jsou nepřípustné.

Jelikož kontrola volných přípustných učeben program zpomaluje, doporučuje se nastavit pouze pro vybrané předměty (tělesná výchova, výpočetní technika apod.).