Definice druhů
<< Klikni pro zobrazení obsahu >> Navigace: Rozvrh - nový > Konfigurace > Definice druhů |
V této nabídce Konfigurace si můžeme navolit specifikaci předmětů, nastavit typy blokování, definovat pohotovosti a dohledy učitelů, vytvořit příznaky hodin a také upravit parametry dnů a hodin pro zobrazení v rozvrhu.
Specifikaci předmětů můžeme využít například pro větší přehled rodičů o tom, jaké pomůcky si dítě má na daný předmět přinést.
V rozvrhu třídy můžeme dle specifikace nasadit například (Čj) S - Sloh
V každém rozvrhu třídy, učitele i místnosti lze libovolnou hodinu označit jako blokovanou. V průběhu sestavování rozvrhu můžeme na blokované hodiny brát ohled. Jsme informováni, když bychom měli nasazením lístku blokování narušit.
V hlavní nabídce zvolíme Konfigurace, Blokování.
Kliknutím na tlačítko vyvoláme dialogové okno pro zadání zkratky, názvu a typu blokování.
Smazat druh blokování můžeme pomocí tlačítka .
Nově definované druhy se ukládají současně s daty rozvrhu.
Pro editaci stávajícího blokování klikneme na vybrané blokování a editujeme jednotlivé položky.
Rozlišujeme dva typy blokování - raději nenasazovat a nenasazovat.
Typ nenasazovat slouží pro úplné zablokování, typ raději nenasazovat použijeme pro mírnější blokování (blokované pole je při automatickém generování znevýhodněno o 50%).
Lze je použít u tříd, učitelů i místností (učitel například nemůže nebo si nepřeje některé hodiny učit, učebna je blokována pro jinou školu apod.).
Brání-li pak blokování při nasazení hodiny, poznáme (podle sytosti barvy zakázaného pole), zda se jedná pouze o přání, či o nutnost.
Nezapomeneme Uložit, celý dialog uložíme pomocí Uložit nastavení, případně můžeme Obnovit předchozí stav.
V nabídce Konfigurace, Pohotovosti, dohledy můžeme zadat několik druhů pohotovostí a dohledů:
Jedná se o pohotovost ve vyučovacích hodinách.
Defaultně je nastavena Poh, se kterou počítají sestavy. Pomocí tlačítka přidáme nový druh, vyplníme zkratku a název, zvolíme, zda bude možné tuto pohotovost suplovat.
Prostřednictvím šipek můžeme libovolně měnit pořadí položek.
Nezapomeneme Uložit.
Jedná se o dohled ve vyučovacích hodinách. Pomocí tlačítka přidáme nový druh, vyplníme zkratku a název, zvolíme, zda bude možné tento dohled suplovat.
Prostřednictvím šipek můžeme libovolně měnit pořadí položek.
Nezapomeneme Uložit.
Jedná se o dohled o přestávkách. Pomocí tlačítka přidáme nový druh, vyplníme zkratku a název, zvolíme, zda bude možné tento dohled suplovat.
Prostřednictvím šipek můžeme libovolně měnit pořadí položek.
Nezapomeneme Uložit.
Jedná se o dohled bez vazby na hodinu nebo přestávku. Pomocí tlačítka přidáme nový druh, vyplníme zkratku a název, zvolíme, zda bude možné tento dohled suplovat.
Prostřednictvím šipek můžeme libovolně měnit pořadí položek.
Nezapomeneme Uložit.
Tip: v rozvrhu je možné nastavit libovolnou délku v 5timinutových intervalech.
V rozvrhu učitelů lze označit hodiny, které chceme z nějakého důvodu ve Výkazech suplování vykazovat zvlášť (například hodiny nad základní úvazek, dálkové studium apod.).
Potřebné druhy hodin definujeme v hlavní nabídce Konfigurace, Příznaky.
Pomocí tlačítka přidáme nový příznak, vyplníme zkratku a název, vybereme barvu.
Prostřednictvím šipek můžeme libovolně měnit pořadí položek.
Nezapomeneme Uložit, celý dialog uložíme pomocí Uložit nastavení, případně můžeme Obnovit předchozí stav.
V nabídce Konfigurace, Parametry dnů a hodin si můžeme upravit začátky a konce jednotlivých hodin. Nastavení se týká všech variant rozvrhu.
Vždy se můžeme vrátit k Nastavení standardních hodnot.
V programu lze změnit označení hodin i dnů a jejich používaný rozsah. Maximální rozsah je dvacet hodin, standardně označených -2, -1, 0, 1, 2 až 17 a sedm dní Po až Ne.
Při prvním spuštění programu se rozsah zobrazovaných hodin nastaví na patnáct (0. až 14.) a počet dní na pět (Po až Pá).
Je samozřejmě vhodné upravit tyto počty podle potřeb školy.
Můžeme změnit rozsah a označení dnů, pokud se například např. vyučuje i v sobotu.
Učí-li se například od první a nejdéle do osmé vyučovací hodiny, je zbytečné, aby se další hodiny vůbec zobrazovaly.
Dodatečnému zúžení rozsahu mohou bránit nasazené hodiny, blokování, ale i některé údaje nastavené pro generování (šablony vhodných hodin pro předměty, souvislé vyučování či volno na oběd).
Vedle změny intervalu zobrazovaných hodin je případně možné změnit i jejich časové údaje o začátku a konci (po 1 minutě nebo po 5 minutách).
Tip: Lze i překrývat hodiny (např. 4[10:55-11:40], 5a[11:50-12:35], 5b[12:10-12:55], 6[13:05-13:50]) pro vystřídání žáků v jídelně po dvou skupinách. Rozvrh se tvoří pro hodiny 4,5,6, následně se výuka od 6. hodiny posune, hodiny se přeznačí (5 na 5a, 6 na 5b) a upřesní v 5a, 5b.